„Pelkė yra saugotoja“ – sakė vaikai po edukacijos Baltosios Vokės šlapynėje

„Pelkė yra pavojus“, „Pelkėje galima nuskęsti“, „Pelkė yra klampi“ – į klausimą „Ką žinote apie pelkes?“ atsakė mokiniai, prieš prasidedant edukacijai Baltosios Vokės šlapynėje. Praleidę pora valandų pelkėje su gamtininkais, edukacijos pabaigoje, vaikai į tą patį klausimą atsakė jau visai kitaip: „Pelkė yra saugotoja“, „Pelkė gelbėtoja“, „Pelkėje gyvena įvairūs gyvūnai“, „Pelkės būna įvairios“.

Į atkuriamą šlapynę vaikus pakvietė projekto „LIFE Marsh Meadows“ komanda. Kartu su vaikais, lydimais mokytojų, gamtininkai vyko į Baltosios Vokės šlapynę, esančią visai netoli Vilniaus. Šiuo metu čia vyksta pelkės atkūrimo darbai, nes ilgą laiką iš šios teritorijos buvo kasamos durpės ir deginamos Vilniaus miestui šildyti, visa gyvoji gamta sunaikinta. Todėl buvo gera proga vaikams parodyti, kaip atrodo „serganti“ pelkė ir papasakoti, kodėl reikalingas žmogaus įsikišimas, siekiant atkurti natūralius procesus.

Edukacijos metu vaikai iš gamtininkų išgirdo, kuo svarbios yra pelkės. Vaikai nustebo sužinoję, kad pelkės geba kaupti vandenį bei saugo nuo potvynių. Jiems buvo įdomu išgirsti ir apie įvairius pelkių gyventojus – varliagyvius, paukščius, vabzdžius, čia augančius grybus ir augalus, kurie gali gyventi tik šlapiose vietose. Ne mažesnį įspūdį vaikams paliko ir teritorijoje besiganantys galvijai bei arkliai – šie gyvūnai atlieka Lietuvoje seniai gyvenusių stambiųjų žolėdžių vaidmenį ir padeda palaikyti atviras buveines, apsaugoti teritoriją nuo užžėlimo krūmais.

„Tokios išvykos į gamtą ne tik praturtina žiniomis, bet ir skatina sąmoningumą, padeda vaikams suvokti, kad kiekvienas jų veiksmas gali turėti įtakos aplinkai ir kad rūpestis gamta prasideda nuo smulkmenų.“ – sakė grupę lydėjusi mokytoja Gintarė.